Corporate Studio E-Gambling Montenegro WebGardenGroup Inc WGCDD

Karrier

Tíz éves múlttal rendelkező WebGarden Kft. Magyarország fejlesztő csapatával hazai és külföldi megbízói számára nyújt professzionális egyedi megoldásokat.

Amit kínálunk

  • Versenyképes fizetés
  • Fiatalos csapat
  • Magyar és Nemzetközi ügyfelek
  • Barátságos munkahely
  • Közös programok

Keresett pozícióink

PHP Fejlesztő (Budapest)

Bővülő budapesti csapatunkba keresünk munkatársat PHP fejlesztő pozícióba.

Feladatok

Front- és back-end oldali fejlesztésekben való részvétel

Elvárások

  • Legalább 3 év PHP5 back-end fejlesztési tapasztalat
  • HTML 4/5, XHTML, CSS ismererek
  • SQL ismeretek
  • JavaScript ismeretek
  • OOP elvek készségszintű alkalmazása
  • Verziókövető rendszer ismerete
  • Angol nyelvtudás
  • Csapatjátékos attitűd

Előnyt jelent

  • Javascript library-k ismerete (pl. jQuery)
  • PHP framework-ök ismerete (pl. Symfony, Laravel)
  • CSS preprocessor ismerete (pl. SASS)
  • Tapasztalat nagy projektek kivitelezésében
  • Egyéb programnyelvekben és webes technológiákban való jártasság
  • Linux operációs rendszer ismerete
Senior fejlesztő (Casablanca)

Necessary:

  • the use of English language on negotiating level
  • Project management knowledge
  • Good problem solving and communication skills, able to work with a team
  • Knowledge of software development methodologies, software design practices
  • Knowledge of web based and connecting technologies: PHP5/7, SQL, HTML4/5, XHTML, CSS, JS
  • Skilled with the use of OOP principles

Virtue:

  • Knowledge of error and version control systems
  • Wide range of professional interest, other programming languages and familiarity with web technologies
  • Commitment toward quality software development
  • Experience in delivering large-scale project
  • Knowledge of PHP, CSS, JS frameworks (Symfony, Foundation, Bootstrap)
  • Knowledge of CSS, JS preprocessors (SASS)
  • Knowledge of Modern build systems (Gulp)
  • Linux based development/maintenance experience

Tasks:

  • Project planning, implementation, job monitoring. Coordination of the development team, resource management
  • Deadline estimates, the definition of milestones
  • Prepare reports for the management
  • Prioritize Customer needs
  • Create specifications, coordinate them with the developers

Please send your CV in english.

Junior developer (Casablanca)

Necessary:

  • Use of English language in speaking and writing
  • Good problem solving and communication skills, able to work in a team

Virtue:

Tasks:

  • According to the Senior developer(s) guideline(s)